ŞİMDİ DEĞİŞTİR . BUGÜN KAYIT OL.

 
Bu tarif, koleksiyondaki bir başkasını tamamladığı için kurstan uyarlanmıştır. Harika ve hızlı kahvaltı fikirleri, sağlıklı çorbalar ve salatalar, yenilenen yemekler ve eğlenceli atıştırmalıklar dahildir. Ve bir günde yapılabilirler. Daha fazla bilgi için neden bize katılmıyorsunuz?

Munch On Brunch .

ÇÜNKÜ SİZİN İÇİN İYİ… cannellini çekirdekleri yağsızdır ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Tarifte sebze stoğu kullanıldığı için etli olmayan sosisleri kullanarak bu vejeteryanı kolayca yapabilirsiniz.
4 kişilik
INGREDIENTS
1 x 400g cannellini fasulyesi
1 kırmızı soğan soyulmuş, yıkanmış ve dilimlenmiş
1 yemek kaşığı kuru biberiye
1 yemek kaşığı sarımsak granülü
2 defne yaprağı
2 yemek kaşığı domates ketçap
2 yemek kaşığı Worcestershire Sos
2 yemek kaşığı kuru maydanoz
1 yemek kaşığı tuz 1 yemek kaşığı beyaz biber
4 veya 8 vejetaryen sosis halinde kesilmiş
8 domuz sosisi
1 kırmızı soğan yıkanmış ve doğranmış
1 pırasa yıkanmış ve dilimlenmiş
1 kırmızı biber yıkanmış ve doğranmış
2 çay kaşığı tuz 1 x 400g doğranmış domates
2 yemek kaşığı domates püresi
2 yemek kaşığı Dijon Hardalı 150 ml sebze suyu
4 dilim tahıl ambarı kepekli ekmek
Az miktarda tereyağı Sıkıştırılmış karabiber

YÖNTEM 1. Konserve cannellini çekirdeklerini boşaltın, tamamen durulayın ve gece boyunca bir kase suya koyun. Fasulyeleri tekrar durulayın; orta büyüklükte bir güveç içine yerleştirin ve çekirdekleri su ile kaplayın, doğranmış soğan, kurutulmuş biberiye, sarımsak granülleri ve defne yapraklarını ekleyin. Güveç kaynatın; kaynadıktan sonra kısık ateşte 60 dakika pişirin. 60 dakika sonra, cannellini çekirdeklerinden köpüğü atın ve suyu tuzlayın. On dakika boyunca ocaktan alın, sonra suyun yarısını boşaltın ve çekirdekleri dinlendirin. 2. Küçük bir kapta Domates Ketçap, Worcestershire Sos, kuru maydanoz, tuz ve beyaz biberi karıştırın. Malzemeleri birleştirmek için karıştırın. Kâseyi örtün; kenara koymak. 3. Fırını 160 dereceye kadar önceden ısıtın. Zeytinyağını bir tavaya karıştırın, birkaç dakika ısıtın, sonra sosisleri ekleyin ve her iki tarafta kahverengi olana kadar pişirin. 4. Doğranmış soğanı, pırasayı ve kırmızı biberi ekleyin. Düşük ateşte beş dakika daha pişirin. 5. Domates konservesini ekleyin, Ketçap-Worcestershire karışımına dökün; domates püresi, Dijon Hardalı ve stok ile birleştirin. Kaynama seviyesine getirin ve 15 dakika pişirin. 6. Fasulye güveçini ocağa geri koyun ve kısık ateşte ısıtın, sebzeleri ve Domates-Worcester karışımını aktarın ve 90 dakika fırında veya fasulye sosu kalın bir kıvama gelene kadar pişirin. 7. Ekmek ve tereyağını kızartın; sosis ve fasulyeleri üstüne dökün, karabiber ekleyin. servis yapmadan önce defne yapraklarının çıkarılması.